Hukuksuzca gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılsın!

Diyarbakır, Ankara, Dersim, Mardin, Van, Mersin, Kocaeli, Muş, Ağrı ve İstanbul başta olmak üzere iki gündür pek çok ilde partililerimize yönelik yapılan gözaltı saldırılarında, sayısı net olmamakla birlikte en az 99 yurttaşımız gözaltına alınmıştır.

Diyarbakır’da aralarında il yöneticimiz İrfan Söner, Bağlar İlçe Eşbaşkanımız Mehmet Atlıhan ve Yenişehir İlçe Eşbaşkanımız Sadrettin Kaya, Bağlar ilçe yöneticimiz Abdullah Dengiz ve Bağlar Belediyesi eski meclis üyemiz Rıfat Turfan’ın da aralarında bulunduğu 7 kişi, Dersim’de çoğunluğu üniversite öğrencisi 10, Ankara’da ise 6 kişi gözaltına alınmıştır. Ayrıca Mersin’de 4’ü çocuk 14 kişi ve Van’da Mezopotamya Ajansı muhabiri Yunus Duman da gözaltına alınmıştır.

Partimize gözü dönmüş bir şekilde saldıran iktidar, sıradanlaştırdığı gözaltı operasyonlarıyla partimizi ve yurttaşları demokratik siyasetin dışına itebileceğini sanmakta; çocukları bile gözaltına almaktadır. 23 Şubat’ta yapılacak olan 4. Büyük Olağan Kongremiz öncesi partimizi çeşitli bahanelerle yargı eliyle kriminalize etme çabası devam etmekte, yurttaşlarımız siyasi soykırım operasyonlarıyla korkutulmak istenmektedir.

İktidara, bizleri gözaltı operasyonlarıyla sindiremediğini ve sindiremeyeceğini bir kez daha hatırlatıyor; Türkiye kamuoyunu demokratik siyasete destek vermeye, intikam siyaseti yürüten AKP-MHP faşist bloğuna karşı durmaya çağırıyoruz. Hukuksuzca gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılsın!

Ayşe Acar Başaran
Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü
Batman Milletvekili
14 Şubat 2020