Hukuksuzluğu ve baskıyı her alanda egemen kılan iktidara karşı ortak mücadeleyi yükseltelim

Eş Genel Başkanlarımız Pervin Buldan ve Mithat Sancar'ın açıklaması:

Gezi Davasında verilen “intikam” cezalarından sonra CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen ceza Türkiye’nin yaşadığı ağır adaletsizliğin ne ilk örneğidir ve maalesef ne de son örneği olacaktır. Bu karar Kaftancıoğlu şahsında bütün topluma ve siyasal muhalefete verilmiş bir gözdağı, iktidarın sopası haline dönüşen yargı eliyle işlenmiş bir hukuk cinayeti ve açık bir siyasi operasyondur.

Yaşanan son gelişmeler, iktidarın ülkeyi nefessiz ve sessiz bırakana kadar durmayacağını ve seçimler yaklaştıkça saldırılarını artırarak sürdüreceğini göstermektedir. 

Bu durumdan rahatsızlık duyan bütün güçlerin ve demokratik çevrelerin, yıllardır çağrısını yaptığımız “ortak mücadele ve güç birliği” dışında bir seçeneği kalmamıştır. Savaş, kutuplaştırma, ayrıştırma ve düşmanlaştırma siyasetinin ülkeyi herkes için yaşanmaz bir hale getirdiği gerçeğinden artık hiç kimse kaçamaz, kaçmamalıdır.

Biz Halkların Demokratik Partisi olarak bütün bu saldırılar karşısında sessiz kalmayacağız. Bu durumu değiştirmek için hem ortak mücadeleyi örmeye hem de demokrasinin ve adaletin inşası için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Pervin Buldan-Mithat Sancar
Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanları
13 Mayıs 2022