Kadın Diplomasi Komisyonumuz, İsveç Sol Parti ve Sosyal Demokrat Parti milletvekilleriyle toplantı gerçekleştirdi

Kadın Meclisi Sözcümüz Ayşe Acar Başaran, Dış İlişkiler Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız Feleknas Uca, Kadın Diplomasi Komisyonu Sözcümüz Gülistan Kılıç Koçyiğit ile Diyarbakır Milletvekilimiz ve TJA aktivisti Semra Güzel; İsveç Sol Parti Milletvekili ve Meclis Başkanvekili Lotta Johnsson Fornarve, Dış İlişkiler Sorumlusu Håkan Svenneling, Avrupa ile İlişkiler Sorumlusu Ilona Waldau, Sol Parti Uluslararası Forum Üyesi Yekbun Alp, İletişim Sorumlusu Elin Gustafsson, Eğitim Sorumlusu Gudrun Brunegård, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi Üyesi Ola Möller, Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Kadın Sözcüsü ve Avrupa Konseyi Üyesi Carina Olsson ile online toplantıda bir araya geldi.

Toplantıda, 8 Mart yaklaşırken, Türkiye’de artan kadına yönelik şiddet, Kürt ve HDP’li kadın siyasetçilerin hedef gösterilmesine dair tartışmalar yürütüldü. 

Kadın Meclisi Sözcümüz Ayşe Acar Başaran, karakol ve cezaevlerinde yaşanan çıplak arama işkencesini, kadın hareketinin Türkiye ve Kürt illerinde  maruz kaldığı baskıları dile getirdi. Ağrı Milletvekilimiz Dilan Dirayet Taşdemir’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hedef gösterilmesine de değinen Başaran, “Bu ülkede İçişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı’nın sözü kanun niteliğinde görülüyor ve yargı buna göre hareket ediyor” dedi.

Semra Güzel ise TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın tutuklanması, son 6 yıllık süreçte Kürt kadın hareketinin maruz kaldığı baskılar ve  kadın kazanımlarının hedef gösterilmesi üzerine konuşma yaptı. 

İsveçli vekillerin de dayanışma mesajı verdiği toplantıda, tüm dünyada özellikle pandemi süreci ile daha da derinleşen sorunlara karşı kadınların ortak hareket etmesi gerektiği belirtildi.

22 Şubat 2021