Kadın Diplomasi Komisyonumuz Ortadoğulu ve Kuzey Afrikalı kadınlarla toplantı gerçekleştirdi

Kadın Meclisimiz, Ortadoğu Masamız ve TJA aktivistleri 5. Olağan Kongremize katılmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan gelen kadın heyetiyle Genel Merkezimizde bir araya geldi.

Kongremize katılmak üzere gelen ve toplantıya katılan heyette Cezayir İşçi Partisi Genel Sekreteri Louiza Hanoune, Filistin Ulusal Girişim Hareketi Üyesi Sheren Mohammed Abdullah Hilal, Ürdün Komünist Partisi Üyesi ve Ürdün Arap Kadınlar Örgütü Genel Sekreteri Nawal Haddadin, Sol Demokrat Parti Üyesi ve DKY Ortadoğu Kuzey Afrika Sözcüsü Khadija Ryadi, Filistin Kadın Komiteleri Birliği Başkanı Able Saadet, BM Kadın Bölgesel Grubu Üyesi ve Cezayir Kadın Gözlemevi Başkanı Şaiat Aljafari yer aldı.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki kadınların mücadelede ortaklaşmasının öneminin konuşulduğu toplantıda sunum yapan Ayşe Acar Başaran şunları söyledi: 

“Türkiye, Kürdistan, Ortadoğu ve Afrikalı kadınlar olarak yaşadığımız en büyük eksiklik kadın mücadelesinde kimliklerin üstünde bir ortaklaşma kuramamak olabilir. Kimlik mücadelemiz önemli ama ortak kadın mücadelesi de elzem. Çünkü farklı görünse de aslında bütün etnisitelere mensup kadınların yaşadıkları birbirinden farklı değil. Hepimiz yaşadığımız coğrafyada, ülkede erkek egemen sistemin saldırgan yönelimlerine maruz kalıyoruz. Bazen en yakınımızdakilerle bile kadınlar olarak mücadele etme gerekliliği duyuyoruz.”

Sol Demokrat Parti Üyesi ve DKY Ortadoğu Kuzey Afrika Sözcüsü Khadija Ryadi ise “Türkiye ve Kürdistan’da yaptıklarınızı ve kazanımlarınızı izliyor, esas alıyoruz. Kadın mücadelesinin büyüyerek ortaklaşmasını önemsiyoruz” dedi. 

Kongre sonrasında da temaslar devam edecek. 

2 Temmuz 2022