Kadın Meclisimiz Dersim’de: Kadınlar pazar alanları istiyor

Kadın Meclisi Sözcümüz Ayşe Acar Başaran, Milletvekilimiz Hüda Kaya, Kadın Koordinasyonu üyelerimiz Semiha Şahin, Feray Mertoğlu, Kadın Meclisi üyelerimiz Gülcihan Şimşek ve Hasret Alp, Dersim İl Eşbaşkanımız Nurşat Yeşil ile İl Kadın Meclisi üyelerimiz ile Kadınların Kurtuluşu Merkezi Koordinasyon Üyesi Nupelda Çelik’ten oluşan heyet, Kadınlar İçin Adalet Kampanyasının ikinci etabı olan Kadın Yoksulluğuna Hayır Buluşmalarında bugün Dersim’deydi.

Dersimli kadınlar pazar alanları istiyor 

Heyetimiz, ilk olarak Dersim’in Hozat ilçesinde kooperatifçilik yapan kadınları ziyaret etti. Kendi kurdukları atölyede çilek, elma, vişne, kiraz, yabani erik ve kuşburnundan reçel ve marmelat yaparak yaşamlarını idame ettiren kadınlar, daha fazla satış yapmak ve istihdam için yetkililerden pazar alanlarının kurulmasını istediklerini belirtti. Kadınlar, ayrıca kooperatifi kurduklarından beri erkeklere muhtaç olmadıklarını, ekonomik bağımsızlıklarının kendilerine çok şey kazandırdığını söyledi.

Pazar alanlarımız kısıtlı olduğu için ürünlerimiz elimizde kalabiliyor 

Pazar alanı isteyen bir kadın şunları söyledi: “Üretimimizi burada yapıyoruz. Meyveleri yaz aylarında toplayıp reçel ve marmelat yapıyoruz. Burada iş alanları olmadığı için kendi üretimimizi kendimiz yapıyoruz. Satışımızı internet üzerinden yapıyoruz. Pazar alanlarımız kısıtlı olduğu için ürünlerimiz elimizde kalabiliyor. Biz de daha fazla satış yapmak için pazar alanları istiyoruz.” 

Erkeklere muhtaç değiliz 

Kredi çekerek kooperatifi kuran kadınlar, sabah 8:00’de iş başı yaptıklarını ve akşam 17:00’de bitirdiklerini söyledi. Günlük 80 lira kazandıklarını belirten kadınlar, kendi paralarını kazandıkları için erkeklere muhtaç olmadıklarını dile getirdi. 

Çok fazla pahalılık var ve altından kalkamıyoruz

Kadın heyetimiz, daha sonra Ovacık ilçesinde tekstil işçisi kadınları atölyede ziyaret etti. Kadınlar, heyete ziyaretleri için teşekkürlerini sunarken ekonomik krizin yansımalarından bahsetti. Hayat pahalılığından yakınan bir kadın şunları söyledi: “Çok fazla pahalılık var. Bir ay önceki kumaş, bir ay sonra çok pahalı olabiliyor. Bu da çok fazla yük oluyor bize ve altından kalkamıyoruz.” Kadın heyetimiz, ziyaret ettiği kadınların sesini başta Meclis olmak üzere bulundukları her yerde duyuracaklarını söyledi.

2 Haziran 2021