Katledilişinin 1. yılında Deniz Poyrazı İzmirde anıyoruz

İzmir il binamıza yapılan silahlı saldırı sonucunda Deniz Poyraz yoldaşımızın katledilmesinin üzerinden 1 yıl geçti. Gün boyu sürecek anma programı kapsamında saldırının gerçekleştirildiği il binamızda ve Poyraz’ın mezarında anma etkinliği düzenlendi. 

Anma programına Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz, babası Abdullah Poyraz, Barış Anneleri, Kadın Meclisi Sözcümüz Ayşe Acar Başaran, Grup Başkanvekilimiz Saruhan Oluç, Merkezi Örgütlenme Komisyonu Eş Sözcümüz Mahfuz Güleryüz, milletvekillerimiz, İzmir İl Eşbaşkanlarımız Berna Çelik, Vedat Çınar Altan, il ve ilçe yöneticilerimiz ve çok sayıda kişi katıldı. 

Saygı duruşuyla başlayan anmada Deniz Poyraz’ın hayatını anlatan bir sinevizyon gösterildi. İl binasındaki anmada konuşan Milletvekilimiz Serpil Kemalbay, Deniz Poyraz’ın “örgütlü bir faşizm ve kötülükle” katledildiğini hatırlatarak, “Burası Türkiye’nin 3’üncü büyük metropolü, Türkiye’nin 3’üncü büyük partisine karşı yürütülen fütursuz bir saldırı. Şimdiye kadar partimize, Kürt halkına ve devrimcilere yönelik pek çok saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırıyla faşist iktidarın kendi bekasını sürdürmek istediğini biliyoruz.” dedi. Kemalbay, katliamın esas sorumlusunun HDP’yi kriminalize ederek katillere hedef gösterenler olduğunu vurguladı. 

Mezarlıkta yapılan anmada ise anne Fehime Poyraz yaptığı Kürtçe konuşmada, “Deniz Poyraz sadece benim kızım değil Kürt halkının evladıdır, halkını seviyordu.” dedi. Milletvekilimiz Murat Çepni de yaptığı konuşmada “Denizimiz yine seninleyiz. Bir yıldır senden ayrıyız ama bütün çalışmalarımızı seninle yaptık. Senden güç aldık, seninle çoğaldık. Sana söz mücadeleyi yükselteceğiz, hesabını soracağız.” diye konuştu. 

Ayrıca bugün saat 18:00’de il binamız önünde bir kitlesel anma da gerçekleştirilecek. 

17 Haziran 2022