Kemal Türkler’in aydınlattığı yolda yürümeye devam edeceğiz!

Emek ve Sosyal Politikalar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız Şaziye Köse'nin açıklaması:

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı, Türkiye İşçi Partisi kurucusu ve yönetim kurulu üyesi, büyük işçi önderi Kemal Türkler’in katledilişinin üzerinden 43 yıl geçti. İşçi sınıfının sesini daha gür çıkardığı, daha fazla örgütlendiği ve güçlendiği bir dönemde, 22 Temmuz 1980’de işçi lideri Kemal Türkler evinin önünde alçak bir saldırı sonucu katledildi. 

Biz emekçiler, ezilenler, farklı renklerdeki halklar olarak hala aydınlatılmayan Türkler katliamının hangi güçler tarafından yapıldığını çok iyi biliyoruz. Bu karanlık, faşist güçleri Suruç’tan, Roboski’den, Deniz Poyraz yoldaşımızın katledilmesinden ve daha birçok katliamdan tanıyoruz.

Türkiye’nin karanlık güçleri ve muktedirleri tarih boyunca, Türkiye halklarının ve emekçilerinin ortak yaşam mücadelesine, işçi sınıfının toprağa, hayata can veren alın terine karşı korkunç saldırı ve baskılardan geri durmadı. Bugün de iktidar, yanında saf tuttuğu çeteleşmiş sermayedarlar ile emekçinin hakkını gasp etmeye, yeni emek rejimi ile işçi sınıfını köleleştirmeye çalışıyor. 

Emekçiler, işçiler, üretenler, Türkiye halkları tüm bu baskı ve saldırılara karşı, Türkler’in mirasının yarattığı mücadele dinamiği ile direnmeye ve kazanım elde etmeye devam etmektedir. Türkiye’nin dört bir yanında farklı iş kollarındaki emekçiler bugün de, Türkler’in kararlı duruşundan ve onların yarattığı mirastan ilham alarak kazanım elde edinceye kadar direnmeye ve haklarını korumaya devam ediyor. Kemal Türkler’in liderliği ve kararlı duruşu Türkiye sendikal hareketine büyük deneyimler kazandırmakla beraber, emekçilerin hak mücadelesine de rehber olmaya devam etmektedir.

Halkların Demokratik Partisi olarak Kemal Türkler’i bir kez daha sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz. Dün olduğu gibi bugün de Kemal Türkler’in mücadele mirası öncülüğünde, ezilenlerin, emekçilerin kısaca hakları, onurları için direnen her kesimin yanında olmaya ve mücadelenin merkezinde yer almaya devam edeceğimizin sözünü yineliyoruz.

Şaziye Köse
HDP Emek ve Sosyal Politikalar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı
22 Temmuz 2022