Kobanî Kumpas Davasında Demirtaştan mahkemeyi bitirin talimatı verenlere: Soyluyu Bahçeliyi de alıp gelin bakalım kim kimi yargılıyor

Kobanî Kumpas Davasının 8’inci duruşması 2’nci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmeye devam ediliyor:

Kobanî Kumpas Davası’nın 8’inci duruşması 2’nci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmeye devam ediliyor. Duruşmada verilen aranın ardından Önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş söz aldı. İki temel sorunun çözülmesi gerektiğini belirten Demirtaş, “Yokluğumuzda aldığınız ara kararlardan anlaşıldığı kadarıyla savunma ve duruşma periyotlarıyla ilgili sıkıntı devam ediyor. Mahkeme heyet olarak ısrarla bizi ve avukatlarımızı bu konuda sorumlu tutuyor, niyet sorgulaması yapıyor. Davaları uzatmaya çalıştığımıza dair bir niyet sorgulaması yapıyor. Bu konunun bugün netleşmesi ve çözüme kavuşması gerekiyor” dedi. 

Avukatların bu periyotlara yetişmesi mümkün değil

Bu iki temel sorun çözülmeden savunmasına başlamasının mümkün olmayacağını belirten Demirtaş, bu koşullarda hiçbir şekilde savunma hakkını kullanamayacağını söyledi. Demirtaş, “Duruşma periyotlarının bu sıklıkta yapılmasının yarattığı fiziki zorluklar, sağlık sorunları ve baskı savunma yapmamızı zorlaştırıyor. Avukatlarımız iki hafta boyunca Ankara’nın dışında bir cezaevi kampüsündeki duruşma salonuna kış günlerinde her sabah gelip gidiyorlar. Bunun ne kadar süreceği belli değil. Bir hafta ara verip iki hafta duruşma periyodunu sürdürmek istiyorsunuz. Bu durumda avukat arkadaşlarımız ne savunmalarını hazırlayabilir ne de müvekkilleriyle görüşebiliyor. Kendileri aynı zamanda başka dava ve duruşmaları yürütmekle mükellefler. Aynı zamanda insanlar. Sosyal yaşamaları var, aileleri var. Bunları bırakın iki hafta boyunca her gün giriş çıkış bile sadece avukatlar açısından bir eziyete dönüşmüş durumda. O kampüs salonlarına avukat olarak, sanık olarak ve milletvekilleri olarak geldim. O yüzden giriş çıkışının zorluğunu biliyorum. O kampüslere giriş çıkış bile, zor” ifadelerini kullandı. 

Güçlüyüz, moralliyiz ama Saray’da yaşamıyoruz

Avukatların bu koşullarda yeterli savunma sunamayacaklarını ifade ettiklerini dile getiren ve avukatların eleştirilerini, “Mesleklerini suistimal etmek için değil, samimiyetle söylüyorlar. Bunu bize sitem olarak anlatıyorlar. Dolayısıyla mahkemenizin ciddiyetle ele almasında fayda var” sözleriyle değerlendiren Demirtaş, “Duruşmaların bu periyotla sürdürülmesi bizi de etkiliyor. 5 yılı aşkın süredir yüksek güvenlikli bir hücrede tutuluyoruz. Moralimiz yerinde evet, kendimizi güçlü hissediyoruz ama biz de insanız sağlık ve fiziki sorunlarımız var. Dünyanın en lüks sarayında yaşamıyoruz. Hücrede yaşıyoruz. Saatlerce 8 metrekarelik odada bulunup savunma yapmak da eziyettir. Savunmanın fiziki bir koşulda yapılmasını engelliyor” dedi. 

Bu koşullarda savunma yapma imkanımız yok

“Bir ay önce bize 5 bin 800 sayfa yeni dava evrakı tebliğ ettiniz dijital ortamda” hatırlatmasında bulunan Demirtaş şunları. söyledi:

“Bir aylık süre zarfında bir şeylerle uğraşmak diyelim, özel kalemimiz, sekreterimiz, danışmanımız yok. Yemeğimizden, bulaşığımızdan, tüm günlük yaşamımızı sürdürürken aynı zamanda çok sayıda davanın savunmasını hazırlamakla da uğraşıyoruz. 5 bin 800 sayfayı ha diye inceleyemeyiz. Bir yandan da HDP Kapatma Davasına savunma hazırladık. Arkadaşlar sadece 4-5 defa bunun için geldiler. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı mütalaa sundu. Onun karşısında savunma hazırlıyoruz. Tüzel kişilik adına savunma hazırlık komisyonuna yardım ediyor, bir yandan da siyasi yasak mevzusuna ayrı bir savunma hazırlıyoruz. Ayrıca hakkımda açılan birçok dava var. Sadece hakaretten 12 dava var. Bunlar da sürüyor. Bir yandan da onlarla ilgili savunma hazırlığı yapmaya çalışıyoruz. Bunlar sağlıklı bir şekilde savunma yapma koşulunu ortadan kaldırıyor. 

Mahkemeniz delil topluyor, bizi de tamamlanmamış iddianameye karşı savunma yapmaya zorluyor

Mahkeme bu süre zarfında ne yapıyor? Delil topluyor. Yani soruşturma aşamasında savcının yapması gereken her şeyi bir yıldır mahkeme yapıyor. Bu kadar delil eksikse neden iddianameyi iade etmediniz? Bir yıldır delil topluyorsunuz. Müşteki beyanları geliyor, hazırlık aşamasında dosyaya konulması gereken tanık beyanlarını yeni yeni koyuyorsunuz. Yani iddianame henüz tamamlanmamış. Teknik olarak tamamlanmamış bir iddianameye karşı savunma yapmaya zorluyorsunuz bizi.  Savunma için geniş zamana ihtiyacım var. Bu duruşma periyotlarına katılmam mümkün değil. Ama siz delil toplamaya devam ediyorsunuz. Heyetiniz buna dikkat etsin. Velev ki ben de savunmamı yaptım, bitirdim mahkemeniz alacak bir ara kararla yeni bir delile ihtiyaç buldu ve delil istedi. Ben daha sorgumu bitirmiş olmadan yeni deliller toplayacaksınız. İlk sorgu yapılırken dosyanın tekemmül etmiş olması lazım. Ama iddianame tamamlanmamış. Ben savunma yaparken lehime ya da aleyhime bir delil gelecek belki de. Ama ben savunmamı dosyadaki tüm delillere göre yapmak istiyorum.  

Bu dava ile ilgili hükümet 500’den fazla açıklama yaptı bunun dünyada örneği yok

Niyetimizi sorgulamak yerine bizi ve avukatlarımızı anlamaya çalışın. Sizin üzerinizdeki siyasi baskıyı biz anlıyoruz. Somut belgelerle anlatıyoruz. Kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak söylüyoruz. Yetmiyor, bugüne kadar avukat arkadaşlarımızı çıkardılar. 6 yıllık sürede hükümet kanadından 500’den fazla bu dava aleyhine açıklama yapmışlar. Dünyada hangi davayla ilgili bir iktidar bugüne kadar yargılama tarihinde bu kadar konuşmuştur. Bu bir ilktir. Dünya yargı tarihinde ilk defa görülen bir davaya dair devleti yürüten erk 500’den fazla açıklamada bulunuyor. Siz de diyorsunuz ki ‘Bizde siyasi baskı yok.’ İyi de bunları görmezden mi gelelim? Bunlar açıklama yapıyor da heyetiniz hukuk neyse onu mu uyguluyor? Eğer öyle olsaydı biz bu iddiaları dile getirmezdik. ‘Yargı bağımsız’ derdik. ‘Hukuk neyse onu yapıyor’ derdik. Öyle de değil 6 yıldır bu adamlar ne demişse siz aynısını yapmışsınız. Sizden önce bizi yargılayan ceza mahkemeleri de iktidar ne istemişse onu yapmış. Mahkemelerin  veya savcıların bize karşı aldığı tutum ve kararlar ile iktidarın söylemleri arasında bir paralellik var. ‘Bunların iddia olmaktan çıktı, somutlaştı’ dememizin nedeni budur. 

AİHM kararının muhatabı sizsiniz?

Bu tespiti aynı zamanda AİHM de yaptı. ‘Mahkememizi bağlamaz’ dediğiniz ve dosyada duran karar hiç değilse benim hakkımda siyasi bir yargılama, tutuklama yapıldığına  kesin karar verildi. Bu şekilde yargılanmakta olan tüm arkadaşlarımızı ilgilendiren bu mahkemenin bir parçası oldu. O kararın muhatabı sizsiniz. Dolayısıyla siyasi yargılama kesinleşmiş bir mahkemenin hükmüne dayanarak söylediğimiz somut bir gerçektir, iftira değildir. ‘Öküzün altında buzağı arama’ değildir. 

Davayı bitirin diyen BBP Genel Başkanına: Bahçeliye de Soylu’ya al gel bakalım kim kimi yargılıyor

AKP-MHP üyelerinden oluşan HSK sizi bu mahkemeye atadı. HSK üyeleri kendilerini gizlemiyor. İstifa eden Devlet Bahçeli’yle fotoğraf çekti. O üye sizi buraya atadı. ‘Bir an önce bitirin’ diye size talimat yağdırıyorlar. Dönüp kararlarınıza bakıyoruz. Ara kararlarınızda, size talimat verenlere dair bir hüküm yok. ‘Kimse mahkememize talimat veremez’ dediniz mi, demediniz. Tam tersine iki hafta duruşma, bir hafta ara vererek telaşlandınız. Siz telaşlandınız diye biz neden savunma hakkımızdan feragat edelim? Siz bu talimatlara karşı bir duruş sergilemediniz bırakın biz sergileyelim. Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ‘Davayı bitirin’ diyor. Kolaysa sen gel bitir. Bahçeli'yi, Soylu'yu da al gel bakalım kim kimi yargılıyor. Biz siyasetçiyiz siyasetçi, parlamentonun içinden kaçırıp bizi buraya getirdiler. Siz bu talimatlara uyar mısınız bilmiyoruz ama biz uymayız. Halkımızın iradesini kimseye ezdirmeyiz. Biz hala milletvekiliyiz. Bu emanet bizdedir sonuna kadar koruyacağız. Burada olduğumuz her gün milletvekiliyiz, belediye başkanıyız, PM ve MYK üyesiyiz. Çıktığımız gün de partimizin neferiyiz. Bugün partimizin iradesiyiz. Bunu kimse elimizden alamaz. Halk verdi halk alır. Hapiste olduğumuz sürece rehineyiz. 

Bugün mütalaa verin yarın karara çıkın: Biz çekinmiyoruz

Siz ısrarcı oldukça bizim aklımıza bu açıklamalar geliyor. Siz deseniz ki ‘Emir büyük yerden yapacak birşey yok, baskı var üstümüzde, HSK tarafından özel atandık’ bizi yormayın, kendinizi de yormayın. 2022’yi de görmeden bitirin bu davayı. Bugün mütalaa alın yarın da karara çıkın. İstinaf bozmayacak, Yargıtay bozmayacak çünkü size talimat verenler Yargıtay ve İstinafa da talimat verecek. Biz korkmuyoruz, çekinmiyoruz. Siz de baskıdan kurtulmuş olursunuz. Ama ‘biz savcıyız’ diyorsanız o zaman biz de sağlıklı koşullarda savunmamızı yapalım. Savcı kendini mahkemenin avukatı zannediyor ve ‘mahkemenin bir an evvel karar verme eğiliminde olduğu iddiası var’ diyor. Savcı neden üstüne alınmış? 

Müzakereyi savcı ile birlikte mi yapıyorsunuz?

Sizin bir an önce bitirme niyetinde olmadığını söylüyor savcı bunu nereden biliyor. Siz ara verdiğinizde müzakereyi birlikte mi yapıyorsunuz? Savcıya bu dosyayı bir an önce bitirip bitiremeyeceğinizi mi söylüyorsunuz. Eğer birlikte müzakere ediyorsanız bir zahmet avukatlarımızı da çağırın birlikte konuşun. Yok savcı bilmiyorsa neye dayanarak uyduruyor? İster biliyor, ister bilmiyor olsun onun görevi mi mahkeme adına konuşmak. Kendini mahkeme mi sanıyor yoksa gerçekten mahkeme savcı mı? 

Tespitiniz doğru çıkardığınız sonuç yanlış

Sizin de ara kararlarınızı hatırlatayım. Ara kararda dosyanın karışık olduğu tespitini yapmışsınız. Doğrudur. Ama arkasından, ‘Bizim sık sık duruşma yapmamız lazım ki dosyayı sürdürebilelim’ diyorsunuz. Oysa ki dosyanın karmaşık olduğunu, dolayısıyla ‘Savunmaya daha fazla zaman ayırmamız gerekiyor’ demeniz gerekiyor. Ama siz kendinizi düşünüyorsunuz. Yaptığınız tespit doğru olmakla birlikte çıkardığınız sonuç yanlıştır. 668 klasörün hali hazırda dosyada birikmiş olduğunu söylemişsiniz. 668 klasörün tamamı hepimizi ilgilendirir ve savunma yaparak hepsini göz önünde bulundurma hakkımız var. 

Adil yargılama ilkelerine saygı duymuyorsunuz

Bugüne kadar dinlediğiniz hiçbir müştekiyi bize bildirmediniz. Her müşteki dinlenirken gününü ve saatini bize bildirmeniz gerekiyordu ama bunu yapmadığınız gibi ‘biz dinledik oldu bitti’ diyorsunuz. Adil yargılama ilkelerine saygı duyuyorsanız bize bu fırsatı vermeniz gerekiyordu. Neden şikayetçi olduğunu bilmeyen çok kişiden beyan alınmış. Soruların nasıl sorulduğunu bilmiyoruz. Sözde söylenenlerle tutanakta yazılanlar aynı değil. 

Taleplerimiz doğrultusunda sağlıklı bir savunma yapılabilmesi için duruşma periyotlarını yeniden düzenleyin ve göreceksiniz ki tıkır tıkır duruşma işleyecek ve hiçbir sıkıntı yaşanmayacak. Belki öngördüğünüzden daha erken sürede dosya karara çıkacak. 5 yıldan fazladır tutukluyuz. Neden uzatalım? Ama bu siyasi baskı, gölge ve panik haliyle, ‘bir an önce bitirelim’ yaklaşımıyla savunma hakkımızdan feragat ederek, Büyük Birlik Partisi’nin işlerini kolaylaştıracak değiliz. 

Barbar bir IŞİD üyesinin davasını bizim davamıza emsal alamazsınız, reddediyoruz

Ara kararınıza bunu nasıl yazdınız? Paris Ağır Ceza Mahkemesi'ni emsal olarak almanıza hayret ettim. Türkiye'deki bir Ağır Ceza Mahkemesi bir başka ülkenin yerel mahkemesi kararını emsal olarak kendi ara kararına yazdı. Dünya yargılama tarihini incelemedim ama olsaydı duyardık da bu da bir ilktir. Uluslararası belgeler emsal alınır ama yerel bir mahkeme başka bir ülkenin yerel mahkemesinin kararını emsal almamış. Bu ezikliktir. Paris Fransa'nın başkenti, Ankara Türkiye'nin başkenti. Size ne onların nasıl yargılama yaptığından? Ben üzüldüm. Mahkemenizin böyle bir şeyi kendisine emsal alacak pozisyona girmesine üzüldüm. Orada bir IŞİD davasını emsal almışsınız ki reddediyoruz. Barbar bir tecavüzcü ordusunun yargılandığı davayı bizim davamıza emsal göstermenizi reddediyoruz. İlla ki yazacaksanız 10 Ekim Davasını gören, Suruç Davasını gören mahkemelere yazın bu davayı emsal olarak.

İlla bir mahkemeyi emsal alacaksanız Strazburg’ta bir mahkeme var adı da AİHM onu emsal alın

Onlara emsal gösteriniz, onlar bizim davamızda emsal olamaz. Onlara söyleyin ‘7 yıldır davayı sürüncemede bıraktınız’ deyin. İlle de Fransa'dan bir mahkemeyi emsal alacaksanız, Strazburg'da da bir mahkeme var adı AİHM. Üstelik onun bir kararı sizin dosyanızda var. Paris’i emsal alacağıza Strazburg mahkemesinin kararını tanıyın. Paris'ten önce orası sizi bağlıyor. İkisi de Fransa’nın bir şehri.  

Dönemin Cumhurbaşkanını, Başbakanını dinleyin

İllaki ‘Paris mahkemesini tanıyacağız’ diyorsanız bakın Paris mahkemesi ne yapmış. Bakın kurban yakınları evlerinde duruşmayı dinlesin diye radyo kanalı açılmış. Her ailenin yanında sosyal hizmet uzmanı ve psikolog var. Duruşma boyunca, bir ay boyunca müdahiler dinlenmiş, dosyada gizlilik kararı yokmuş. Avukatlar tüm delillere her aşamada ulaşmışlar. Dönemin Devlet Bakanı, İçişleri Bakanı, Dış İstihbarat Şefi tanık olarak dinlenmiş. Kobanî olaylarında da gerçeğe ulaşmak mı istiyorsunuz. Dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı’nı siz de dinleyin. Mahkeme 140 bin basın mensubu için yer ayırtmış. İki yıl süren soruşturmalarda tek bir belge avukatlardan gizlenmeden, onların huzurunda cereyan etmiş. Yargılama aşamasında da mahkeme heyeti ısrarla ‘Ne kadar adil yargıladığımızı tüm dünyaya göstereceğiz’ demiş. ‘Göstermelik bir yargılama yapacağız’ dememiş. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı seçilmiş milletvekillerine gece gündüz ‘terörist’ diyor. ‘Bitirin bu dosyayı’ diyor. Dolayısıyla sizin emsal alacağınız mahkeme Paris Ağır Ceza Mahkemesi değil oradan vazgeçin. 

Ülkenin ekonomik kaynakları talan edilirken bu davanın üstü örtülüyor

Doların artışı da düşüşü de aynı zamanda bu davayla doğrudan bağlantılıdır. Yoksulluk da bu davayla doğrudan bağlantılıdır. Biz hapse atılmasaydık iktidar tek başına seçilmeyecekti. Şimdi de tekrar kazanmak için bizi içeride tutmaya ısrar ediyorlar. Durum çok vahim. Ülkenin ekonomik kaynakları peşkeş çekilirken bu dava üzerinden üstü örtülmek isteniyor. HDP’nin kapatılma davasına ana dava olarak bu görülüyor. Dolayısıyla burada yaşananlar 84 milyonu ilgilendiriyor. Türkiye dün gece itibariyle resmi para birimi dolara geçirme kararı aldı. Yerli ve milli hükümet doları Türkiye'nin gayri resmi parası ilan etti. Seçim kazanmak için gözünü karartmış durumda. Ekonomide anlatılanlar, cezaevinde yaşanan cinayetler, kadın katliamları, İmralı'da Öcalan üzerindeki tecrit, her şey birbiriyle bağlantılıdır. 

Tutsakların ölüme terk edilmesi, intihara sürüklenmesi insanlık suçudur

Son bir hafta içinde cezaevlerinde adeta cinayet gibi öldürmeler var. Hayatlarını kaybeden arkadaşlarımızı rahmetle anıyorum, tüm halkımıza başsağlığı diliyorum. Cezaevindeki tüm arkadaşlar adına bir çağrı yapmak istiyorum. Lütfen moralli olsunlar, sağlıklarına dikkat etsinler. Hiçbir tutuklu arkadaşımız kendini yalnız hissetmesin. Hem tutsaklarla hem de aileleriyle yan yana olmaya devam edeceğiz. Kalbimiz en yoksulundan, tecritte olana kadar herkesle birlikte atıyor. Arkadaşlarımızın intihara zorlanması, cinayet gibi bir şekilde hayatına son vermeye zorlanması ve hasta tutukluların ölüme terk edilmesi tam bir insanlık suçudur. Ama biz siyasi mücadeleyle sonuç alacağız. Demokrasiyi, özgürlükleri geliştireceğiz. Bu iktidar hak, adalet, hukuktan nasibini almamış. İnsanların eziyet çekmesi umurunda değil. İktidarı değiştirip HDP’nin görüşünü iktidara taşımadan nefes alamayacağız. Tüm arkadaşlar moralli olsunlar çözüm siyasi mücadelededir. Dirençle umutla birlikte başaracağız. Daha adil yargı önünde bu davalar da farklı bir seyir alacaktır. Bugün vereceğiniz kararlarda daha çok sizin geleceğinizi belirler. Savunma için süre istiyoruz siz de gelecekte ne tür savunma yapacağınızı düşünün ve savunma hazırlayın.   

Duruşmaya 23 Aralık’a kadar ara verildi.

21 Aralık 2021