Kobanî Kumpas Davasında ekonomi tartışması: Biz tutuklandığımızda dolar 6 TL idi

Önceki dönem Eş Genel Başkanlarımız ve MYK üyelerimizin rehin tutulduğu Kobanî Kumpas Davası’nın 8’inci duruşması 2’nci Sincan Cezaevi Kampüsü’nde devam ediyor:

Önceki dönem Eş Genel Başkanlarımız ve MYK üyelerimizin rehin tutulduğu Kobanî Kumpas Davası’nın 8’inci duruşması 2’nci Sincan Cezaevi Kampüsü’nde devam ediyor. Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın duruşmasına, tutuksuz siyasetçiler Gülfer Akkaya ve Berfin Özgü Köse İstanbul’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlandı. Rehin tutulan siyasetçiler bulundukları cezaevlerinden duruşmaya SEGBİS ile bağlanırken, Sincan Cezaevi'ndeki siyasetçiler ise duruşma salonunda hazır bulundu. Milletvekillerimiz Erdal Aydemir, Abdullah Koç, Serpil Kemalbay ile rehin siyasetçilerin yakınları ve Ankara il ilçe yöneticilerimiz duruşmayı takip ediyor. 

Müşteki sıfatıyla SEGBİS ile bağlanan Celaleddin Kaya, “Benim dükkanım hasar görmüştü. Bu davaya katılmak istemediğimi belirtmek için katılmıştım. Şikayetçi değilim” dedi. 

Söz alan önceki dönem MYK üyemiz Bülent Parmaksız, 19 Aralık Cezaevi Katliamında katledilen kişileri anarak konuşmasına başladı. Parmaksız’ın, “Savunma yapmayacağım ama davayı ilgilendiren bazı şeyler söyleyeceğim” sözleri üzerine mahkeme heyeti, “Esasa dair savunma yapın, buraya gelip siyaset yapmıyoruz” sözleriyle müdahale etti. Mahkemenin tutumuna Parmaksız “Bizi siyasetten yargılıyorsunuz tabi ki siyaset konuşacağız” sözleriyle yanıt verdi.

Amaçları yüksek faiz düşük kur!

Konuşmasına devam eden Parmaksız, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Faiz sebep enflasyon neticedir” sözlerini hatırlatarak, “Sonuç şu; faiz düşürüldü ama enflasyon sürekli yükseldi. Faizin sebep, enflasyonun netice olduğu tezinin doğru olmadığını gösteren veriler bunlar. Şu an tek dertleri cari fazla vermek. Görev alanları birbirine karıştı ve tezleri bir kez daha çöktü. Yeni model olarak ilan ettikleri şey ise şu; ‘düşük faiz yüksek kur.’ TL’nin değeri yabancı paralar karşısında düşüyor. Cari fazla verdiniz ama dolar düşmedi. Çünkü Merkez Bankası’nda döviz yok, dış borç çok fazla. Amaç faizi düşürmekti fakat kur yükseldi” şeklinde konuştu. 

Biz tutuklandığımızda dolar 6 TL’ydi: Bu iktidar düşecek

Bütçe görüşmelerinin yeni bittiğini hatırlatan Parmaksız, “Ama bütçe açığı şimdiden artmaya başladı. Bu nasıl aşılacak, borçlanarak. Bir açmaz daha. Türkiye’nin çok sıcak paraya ihtiyacı var. TL’yi basabiliyor ama dolar basamıyor. Türkiye şimdi parasını takas yapmak istiyor ama Amerika bunu yapmak istemiyor. Kimse Türkiye’yle swap (takas) yapmak istemiyor. Kim ki büyük devalüasyon yaparsa o iktidardan düşer. Bunu tarihi olarak söylüyorum. CHP yaptı düştü, Demokrat Parti yaptı düştü. 2001’de MHP-ANAP devalüasyon yaptı düştü ve AKP geldi. Şu anda Türkiye'de büyük bir devalüasyon yapıldı ama dolar geldiği yeri unutmaz. Verdigi zarar, yarattığı tahribat ortada. Bu iktidar gidecek. Bu iktidarın gitmesi için birçok neden var biri de bu. Devalüasyon bu iktidarı götürecek. 5 puan düşürüldü ve dolar 18 TL’ye çıkarıldı. Biz tutuklandığımızda 6 küsürdü ,18 TL’ye çıktı. Dün müdahale yaptılar. Üstü kapalı bir şekilde faizi artırdılar” diye belirtti. 

Türkiye’yi hiperenflasyon bekliyor

Dolara yapılan müdahalenin geçici olacağını vurgulayan Parmaksız, “Resmi enflasyon yüzde 20 gerçek rakam yüzde 50. arada büyük bir puan farkı var. Önümüzdeki dönem geçici olarak dolar düşürme çabası içindeler ama sonuçlar hep aynı. Bu üstü örtülü faizi de yine vatandaşın cebinden verecekler. Önümüzdeki dönem hiperenflasyon olacak borçlanma artacak. Bunlar son moda saçmalıklar” şeklinde konuştu. 

Biz direneceğiz bu iktidar düşecek

“Türkiye ekonomisi geçici tedbirlerle ayakta kalmaya çalışıyor ama olmuyor. Türkiye toplumu yine mağdur olacak” diyen Parmaksız, “Asgari ücret bir şekilde cebinden alınacak. Ne olacak muhalefet artacak. OHAL’i telaffuz etmeye başladılar. Siyasal İslam iflas etti artık. Türkiye’yi özelleştirmelerle parça parça sattılar. Toplumun kimyası bozuldu. Bu nedenle toplumsal muhalefetin artması lazım. Türkiye halkının iradesine güveniyorum. Türkiye toplumu işçileşti. Birçok insan asgari ücretle bile maaş alamayacak” uyarısında bulundu. 

Bu dava siyasi bir dava o yüzden siyaseten konuşuyoruz

Parmaksız devamında, “Bunu kabul etmiyoruz. Biz bu toprakları patronlara yedirmeyeceğiz. Direneceğiz, mücadele yükselecek bu hükümet gidecek. Fırtınalı bir dönem bekliyor bizi. Bizi bırakmıyorsunuz rakamlar bu noktaya geldi. Anayasa ve AİHM kararlarına uymuyorlar ve rakamlar bu noktaya geldi. Hukuka uymak zorundasınız. Bu dava siyasi bir dava, hukuken söyleyecek şey yok, siyaseten söylemek lazım” ifadelerini kullandı.  

21 Aralık 2021