TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
Aşağıda belirtilen sorularımın Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 


A. Levent TÜZEL
İstanbul MilletvekiliBasında çıkan haberlerde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Sabah Gazetesi ve ATV kanalının satın alınması için “para havuzu” oluşturulduğu, bazı firma sahiplerinin devletten aldıkları ihale karşılığında belli oranlarda paranın aktarıldığı belirtilmektedir. Bu firmalardan 630 milyon liranın aktarıldığı havuzun yönetimine, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın konulduğu iddiaları yer almaktadır. Binali Yıldırım hakkında “fezleke” düzenlendiği iddialar arasındadır.

Ayrıca, “para havuzunda adı geçen, Ömer Faruk Kalyoncu, Ahmet Çalık (Çalık Holding), Mehmet Cengiz (Cengiz İnşaat), Celal Koloğlu (Kolin), Nihat Özdemir (Limak), Hayrettin Özaltın (Özaltın İnşaat), Adnan Çebi (Makyol), İbrahim Çeçen (IC Holding), iş adamlarının, son yıllarda devletin yaptığı en büyük ihaleleri alan kişiler olduğu ifade edilmektedir. Bu firmaların, devletten aldıkları ihalelerin tutarının 87 milyar lirayı bulduğu belirtilmektedir.

Günlerdir kamuoyunda ve parlamentoda tartışılmakta olan bu konuyla ilgili olarak;


1- Basında çıkan, Meclis kürsüsünden de okunan telefon konuşması tapelerinde geçen sözler doğru mudur? Doğru değil ise, bu konuda bir inceleme başlatılmış mıdır?

2- Sabah gazetesi ve ATV’nin satın alınması için “para havuzu” oluşturulduğu, işadamlarından bağış adı altında bu havuza para alındığı iddiaları doğru mudur?

3- Adı geçen bu firmalar hangi kamu ihalelerine girmiştir? Bu ihalelere hangi şirketler, hangi tekliflerle girmişlerdir? Hangi ihaleler bu firmalarda kalmıştır?

07.02.2014