Şengal Özerk Yönetim Konseyi Eşbaşkanı Bedel’in katledilmesini en güçlü şekilde kınıyoruz

Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcülerimiz Feleknas Uca ve Hişyar Özsoy'un açıklaması:

IŞİD’in Êzidî Kürtlere soykırım saldırısı başlatmasına karşı Şengal halkının savunulmasında büyük mücadeleler veren Merwan Bedel, 7 Aralık 2021’de Şengal’in Xanesor ilçesinde 2 çocuğu ile birlikte sivil bir araçla seyir halindeyken SİHA saldırısı sonucu katledilmiş, araçtaki çocukları ise yaralanmıştır. Bu saldırı bir savaş suçudur ve saldırıyı lanetliyoruz. Adeta IŞİD’in tamamlayamadığı soykırımın devam ettirilmesi anlamına gelen Êzidîlere yönelik bu tür saldırılar uluslararası hukukun ihlalidir, gayrı-insanı ve gayrı-ahlakidir. Daha önce de Şengal’de bulunan bir hastane hava saldırısıyla hedef alınmış ve sekiz kişi hayatını kaybetmişti.

Şengal’deki Êzidî Kürtler bugüne kadar Türkiye dahil hiç kimseye karşı herhangi bir tehdit oluşturmadığı gibi tarihlerinde 74 kez soykırım girişimine maruz kalmıştır. Son soykırım saldırısı IŞİD tarafından gerçekleştirilmiştir. Belli ki IŞİD’in yarıda bıraktığı işi tamamlamaya heves edenler var. Açıkça soruyoruz: Türkiye hükümeti Şengal’deki Êzidî halkından ne istiyor? Sivil insanları küçük çocukları ile birlikte bombalayıp katletmeyi nasıl izah edebilirsiniz?

IŞİD ile mücadele için kurulan uluslararası koalisyon dahil uluslararası toplum bu saldırıyı daha önceki benzer saldırılarla birlikte ve tüm boyutlarıyla soruşturmalı, faillerini açığa çıkarmalı ve benzer saldırıların yaşanmaması için sorumluluk almalıdır. Yine, bu tür saldırıların tekrar yaşanmaması için Irak Hükümetini gerekli önlemleri almaya çağırıyor, kendisine insanım diyen herkesi onurlu bir ölüm kalım mücadelesi veren Şengal’deki Êzidî halkı ile dayanışma içinde olmaya davet ediyoruz.

Feleknas Uca-Hişyar Özsoy
HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüleri
8 Aralık 2021