Suç İşleri Bakanı ve yardakçısı Eş Genel Başkanımızın adını anma hadsizliğini gösteremez

Kadın Meclisimizin açıklaması:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan’ı hedef gösteren açıklamalarda bulunmuştur. Kendini televizyoncu sanan ve hiçbir vasfı olmayan, sadece iktidarın politikalarına yardakçılık yapan bir şahıs da Soylu’nun açıklamalarına onay vermiştir. İki erkek, Eş Genel Başkanımızın adını suç, yalan ve nefretten başka bir şey konuşamayan ağızlarına alma hadsizliğini göstermiştir. Aynı şekilde DBP Eş Genel Başkanı Salihe Aydeniz’i hedef gösteren Süleyman Soylu’dan sonra ülkenin Cumhurbaşkanı da yargıya talimat vererek tehditler savurmaya devam etmiştir.

Buldan’a ve Aydeniz’e yönelik saldırıların partimizin kadın çizgisi ve kadın siyasetimiz nezdinde tüm kadınlara yapıldığını belirtmek isteriz. Daha önce de Kadın Meclisi Sözcümüz Ayşe Acar Başaran’a yapılan “çivileme” tehdidi, Cumhurbaşkanı’nın Gezi direnişçilerine yönelik cinsiyetçi hakaretleri, İçişleri Bakanı’nın saldırısı aynı zihniyetin ürünüdür.

Süleyman Soylu da tıpkı şürekası gibi koltuğunun sallandığı, suçlarının teşhir edildiği her an odak şaşırtmak amacındadır. Ancak bu çabanın nafile olduğu aşikardır. Uyuşturucu tüccarlarıyla, silah kaçakçılarıyla, çetelerle, kadınlara yönelik şiddet failleriyle çarşaf çarşaf fotoğrafı olan, her türlü suça adı bulaşmış böyle bir şahsiyetin söylediği hiçbir şeyin meşruiyeti yoktur. Adeta Suç İşleri Bakanı gibi çalışan bu kişiden, tehditlerinden ve hedef göstermelerinden korkmuyoruz. Kadınlar olarak her zamanki gibi Mecliste, sokakta, evde, iş yerinde, alanlarda bu hedef göstermelerin hesabını soracağız.

İktidar yetkililerinin her seferinde yaptıkları bu açıklamalara alışmadık, alışmayacağız! Bizler bu saldırılara alışmadıkça, iktidar yetkilileri daha çok saldırganlaşıyor, daha çok hedef gösteriyor.

Kutuplaştırıcı, cinsiyetçi, ayrımcı dil üzerinden saltanatlarını sürdürme hevesinde olanlara bir haberimiz var: Yolun sonu göründü, gideceksiniz! Sizinle birlikte şakşakçılığınızı yapanlar da gidecek. Kazanan kadınlar olacak, kazanan mücadelemiz olacak!

Halkların Demokratik Partisi
Kadın Meclisi
16 Haziran 2022