Temel: HDP tüm halkların umudu olan tek partidir

Eş Genel Başkan Yardımcımız Tayip Temel, Bodrum’da katıldığı halk buluşmasında konuştu. Temel, “HDP, Türkiye halklarının tarihsel ittifakıdır” dedi. Tayip Temel, Muğla’nın Bordum ve Aydın’ın Efeler ilçesinde düzenlenen halk buluşmalarına katıldı. Buluşmalara PM üyelerimiz ve parti yöneticilerimiz de katıldı.

Buluşmada konuşan Temel özetle şunları söyledi:

“Türkiye’de karanlık bir faşizm dönemi yaşanıyor. Bütün kesimlere boyun eğdirilmek isteniyor. Bu iktidar halkın yararını, geleceğini düşünen bir iktidar değil. İzmir'den buraya gelirken iktidarın ne kadar doğa düşmanı olduğunu gözlerimizle gördük. Sahiller rant uğruna yandaşlara peşkeş çekilmiş, ormanlar tek tek yok ediliyor. Bu iktidar belli suç şebekelerini besleyen bir iktidar. Bu iktidar savaştan, kaostan ve ölümden besleniyor. Fakat iyi ki HDP var. Çünkü HDP direniştir. HDP'yi sadece oydan ibaret görenler ne kadar yanıldığını HDP'nin başına gelenlere rağmen ayakta kalmasıyla gördüler. HDP komplolara diz çökecek parti değildir. Tüm halkların umudu olan tek partidir. Bunu tüm dost ve düşmanlarımıza göstereceğiz.

HDP’nin gündemi direniştir

“HDP’nin, kadınların, emekçilerin ve Kürtlerin direnişi sayesinde faşizm yenilme aşamasına geldi. Fakat birileri bundan nemalanmaya ve HDP'yi ötekileştirmeye çalışıyor. Bunun için 24 Eylül'de duyuracağımız Emek ve Özgürlük İttifakı çok önemli bir adımdır. Bu ittifak işçilerin, halkların, kadınların ittifakıdır. Bu ittifak büyüyecek ve iktidara yürüyecek. Bizi ölümü gösterip sıtmaya razı edemeyecekler. Halka zulüm yapan iktidarın karşısında yine Kürtleri inkar edecek, emekçilere ve halklara zulmedecek bir iktidara izin vermeyeceğiz. Bu yüzden 3'üncü seçenek halkların seçeneğidir. Bunun için HDP'nin gündemi bakanlık değildir, örgütlenmek ve direnişle Demokratik Cumhuriyetin inşa edilmesidir. Bu amaca doğru yürüyenlerle konuşuruz ama bu ölçülere uzak olan hiçbir yapıyla asla birliktelik tartışması yapmayacağız.

HDP tarihsel ittifaktır

“Halka iki yalan söyleniyor. 'HDP Kürtlerin partisi değildir, onları temsil edemez' diyenler var. HDP ile Kürtlerin arasını açmaya çalışıyorlar. Diğer yalan ise kendisini sol olarak tarifleyen ama şovenist olan bazı yapılar 'HDP sadece Kürt partisidir' diyor. Bu iki oyunun da kurgusu iktidar tarafından yazılıyor. Geçin bunları! HDP Kürt halkı ile Türkiye halklarının ve emekçilerinin tarihsel ittifakıdır, HDP tüm ezilenlerin partisidir. Demokratik ulus perspektifine inanmış halkların kendisini yönetmesi gerektiğine inanmış bir partidir. HDP Türkiye’de ezilenlerin gerçek partisidir. 7 Haziran'ı ikiye katlayacak güçle seçime gidiyoruz. Türkiye siyasi tarihinin en kilit kararını Emek ve Özgürlük İttifakı verecek. Şimdiden zaferimiz kutlu olsun."

20 Eylül 2022