Tiryaki: Başta Hakkari ve Erzurum olmak üzere hiçbir yerde seçimin çalınmasına izin vermeyeceğiz

Seçim Takip Koordinasyon Merkezi Sözcümüz ve YSK temsilcimiz Mehmet Rüştü Tiryaki, seçimlerde gelinen son duruma ilişkin açıklama yaptı. Tiryaki, şunları ifade etti:

Birkaç bilgiyi paylaşmak için karşınızdayım. Üç tane sorunu paylaşmak isterim. Birincisi, Hakkari’de yurt dışı oylar dahil edildikten sonra 3 milletvekilliğinin her üçünü de kazandık. Buna dair itirazlar var. Elbette her parti sonuçlara itiraz edebilir. Bunların doğru olmadığını, sisteme yanlış girildiğini, sayım döküm cetvelleri ile sandık sonuç tutanakları arasında tutarsızlıklar olduğunu, yine sandık sonuç tutanakları ile birleştirme tutanakları arasında tutarsızlık olduğunu söyleyebilir. Belgeli olarak tespit edebildiyse seçim kurullarına başvurabilir ve bunların düzeltilmesini isteyebilir. Oy kullanmaması gerekenlere dair tespit edilmiş bilgilere dair bilgiler varsa bunlar da itiraz konusu olabilir.

Hakkari Valisini uyarıyoruz: AKP'nin il başkanı gibi davranmayın

Fakat Hakkari’de bambaşka bir şey yapılıyor. AKP adayları, il ve ilçe yöneticileri doğrudan vali ve mülki idare görevlilerle kamunun bütün kaynaklarını kullanarak seçimi elimizden almaya çalışıyor. Sonuna kadar takipçisiyiz. Buradan bir kez daha söylüyorum. Hakkari'nin bütün sayım döküm cetvelleri elimizde. Aynı zamanda YSK sistemine yüklenmiş durumda. Hakkari’deki her sandığın sonuç tutanağı elimizde, aynı zamanda bu YSK’nin partililerle paylaşılan sistemine yüklenmiş durumda. Bu saatten sonra yapılacak her şey Hakkari’deki seçimin çalınması demektir. Mülki amirleri, Hakkari Valisi’ni buradan uyarıyoruz: Siz AKP’nin il başkanı, siyasi temsilcisi değilsiniz. AKP’nin il başkanı, il temsilcisi, siyasi işler şefi gibi davranamazsınız. Bunu reddediyoruz. Asla başaramayacaksınız. 

Millet İttifakı ortağı ile MHP Erzurum’da itiraz etti

Yine benzer biçimde biliyorsunuz Erzurum’da Grup Başkanvekilimiz Meral Danış Beştaş resmi olmayan sonuçlara göre ve Yüksek Seçim Kurulunun siyasi partilerle paylaştığı SİPPORT sistemi üzerindeki yüzde 100’lük verilere, sandık sonuç tutanaklarına, sayım döküm cetvellerine ve birleştirme tutanaklarına göre Erzurum Milletvekili seçilmiştir. Biz sadece Meral Danış Beştaş’ın mazbatasını almasını bekliyoruz. Fakat aynı biçimde MHP’nin ve üzülerek ifade etmek isterim ki Millet İttifakı’nın ortaklarından bir tanesinin işbirliğiyle Erzurum’da seçim sonuçlarını değiştirmeye dönük girişimler bulunduğunu duyuyoruz. Umarım bu bilgi doğru değildir. Millet İttifakı’nın ortakları bu kumpasın parçası değildir. Elbette ki Cumhur İttifakı’nı oluşturan partiler bu tür işlemlere tevessül edebilirler. Sonuçların değiştirilmesi için manipülatif girişimlerde bulunabilirler. Bu bizim açımızdan beklenen bir durumdur. Fakat buna karşı hazırlıklarımız var. Erzurum’un ıslak imzalı sandık sonuç tutanakları da elimizde. Sayım döküm cetvellerinin tamamı da siyasi partilerle paylaşılmış olan SİPPORT sistemi üzerinden herkes tarafından görülebiliyor. Dolayısıyla bu saatten sonra seçim sonuçlarını çalmaya dönük her girişimi boşa çıkaracağız. Buna her kim tevessül ediyorsa bundan vazgeçmesini öneriyoruz.

Bazı yerlerde itirazlarımız üzerine yanlışlar düzeltildi

Bunun dışında çok sayıda sandıkta, sandık sonuç tutanağının sisteme yanlış girildiğine dair elimizde veriler var. Bismil 1234 ve 1235 no’lu, Alaca 1089 no’lu, Hakkari 1094 no’lu, Cizre 1240 ve 1249 no’lu, Kayapınar 1090, 1099, 1101, 2280 no’lu, Silvan 1032 ve 1145 no’lu, Karlıova 1068 no’lu, Şirvan 1055 no’lu, Batman 1051 no’lu, Urfa 1055, Besni 1149 no’lu, Ergani 1113 no’lu, Bulanık 1110 no’lu sandıklarda. Yüzlerce arkadaşımız 14 Mayıs akşam saatlerinden itibaren bu veriler üzerinde çalışıyor. Ülke çapında sayım ve döküm cetvelleri ile sandık sonuç tutanakları arasındaki tutarsızlıkları tespit ediyor. Sandık sonuç tutanakları ile SİPPORT sistemine girilmiş verileri karşılaştırıyor. Bunların düzeltilmesi için itiraz ve başvurularda bulunuyoruz. Şimdiye kadar yapılan itirazların önemli bir bölümü düzeltildi. Örneğin 1085 no’lu sandıkta Yeşil Sol Parti 174, Adalet ve Birlik Partisi 0 oy almışken bizim oylarımızın tamamı Adalet ve Birlik Partisi’ne yazılmıştı. İtirazlarımız sonucunda bu düzeltildi. 

Çalma işlemlerinin tamamına sonuna kadar direneceğiz

MHP’nin oyu 1 idi fakat sisteme MHP’nin oyu 147 olarak yazılmıştı. İtirazımız üzerine bunların tamamı düzeltildi. Örnek olması açısından sizlere bir tanesini göstereceğim. Gördüğünüz üzere Diyarbakır Bismil 1234 no’lu sandık sonuç tutanağına Yeşil Sol Parti’nin aldığı oy 233. Altında sandık kurulu başkanı ve üyelerinin tamamının imzası olan tutanak bu. Fakat bu SİPPORT'a MHP’nin oyu 233 olarak yazılmış. Saat 3’e kadar olağanüstü itiraz süresi içinde tespit edebildiğimiz bunun gibi yanlış girişlerin tamamının düzeltilmesi için girişimlerde bulunacağız. Kazandığımız milletvekillerinin herhangi birisinin bu şekilde elimizden alındığını tespit edersek düzeltilmesi için itirazlarımızı yapmaya devam edeceğiz. Böyle veriler üzerinden varsa onların da itirazları başımız gözümüz üstüne. Ama öyle Valiyle, İçişleri Bakanıyla, Adalet Bakanıyla, onların verileriyle, ellerindeki vatandaşın kişisel bilgilerini kullanılarak yapılacak çalma işlemlerinin tamamına da sonuna kadar direneceğiz.

SORU: Yurt dışında Kılıçdaroğlu’na yüksek oyların çıktığı yerlerde oy verme işleminin 20-21 Mayıs’ta yapılacak olması yeni bir YSK kararı mı yoksa 12 Nisan’da belirtilen bir karar mı?

YSK, yurt dışı merkezler ve bu merkezlerdeki oy verme sürelerine dair dün bir karar yayınladı. Bu karara göre bazı yerlerde oy verme süresinin sınırlandığını gördük. Bunun için girişimlerde bulunduk. YSK’nin bu konuda yeni bir karar vermesi durumunda bu karar elbette duyurulacak.

SORU: Bugünkü MYK toplantısında seçim sonuçları nedeniyle görev değişikliği olacak mı?

MYK toplantısının amacı seçim sonuçlarının değerlendirilmesi olacak. Seçimden sonraki ilk MYK olacak ve saat 13.00’te başlayacak. Seçim sonuçlarını uzun uzun tartışacağız. İl-ilçe örgütümüzle, bütün seçilmişlerle ve halkımızla tartışacağız. Durum neyse, eksiğimiz neyse, her türlü saldırıya karşı neyi ne kadar başardıysak bunları halkımızla paylaşacağız. MYK toplantısı bu serinin ilk toplantısı olacak.  

SORU: TİP’in keşke daha fazla yerde seçimlere ayrı girseydik açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sanırım bu sorunun muhatabı Türkiye İşçi Partisi yöneticileri olmalı. Ama ilk günden itibaren ayrı listeyle seçime girmeyi doğru bulmuşlardı. Biz Yeşil Sol Parti olarak tek bir listeyle seçime girme kararında olduğumuzu söylemiştik. Ama sonuçta seçime ayrı listeler halinde girdik. Bugün de savunuyor olmaları kendi içerisinde tutarlı bir şey. Ama bu sorunun yanıtını TİP yöneticilerinden almalısınız.

16 Mayıs 2023