Tiryaki: Hiç kimse AAnın manipülasyonlarına kanarak sandıkları terk etmesin

Seçim Takip Koordinasyon Merkezi Sözcümüz ve YSK temsilcimiz Mehmet Rüştü Tiryaki, açıklanmaya başlanan verilere ve sandık güvenliğine ilişkin Genel Merkezimizde basın toplantısı düzenledi. Tiryaki, şunları söyledi:

Anadolu Ajansı verilerine göre Yeşil Sol Mardin’den vekil çıkaramıyormuş!

Tahmin ettiğimiz ve ön gördüğümüz gibi ilerliyor. Açıklamalarımızın başında Anadolu Ajansının manipülatif haber ve yayınlar yapacağını söylemiştik. AKP Genel Merkezinden aldıkları rakamları paylaşıyorlar ama kısa süre içerisinde çark etmek zorunda kaldılar. Ben sadece bir kaç rakam verirsem ne demek istediğimi anlarsınız. Saat 18:30’da ilk verileri açıkladılar. AA’nin ilk verilerine göre Erdoğan’ın oyu yüzde 59,4’tü. Bunun üzerinden yarım saat geçmeden 55,5’e indirdiler, şu anda da yüzde 54 diyorlar. Anadolu Ajansının verdiği rakamları doğru kabul edersek; AKP Hakkari’den 3 milletvekili çıkarıyor, Mardin’den 4 milletvekili çıkarıyor, bir milletvekilini Millet İttifakı birini de bağımsız alıyor. Yeşil Sol Parti Hakkari ve Mardin’den milletvekili bile çıkaramayacak Anadolu Ajansının verileri doğruysa ki bu verilerin hiçbiri doğru değil. YSK’nin elinde veriler var ve bunlar henüz çok düşük oranda, yüzde 1’inde. YSK’nın elindeki verilere göre bile Sayın Kılıçdaroğlu’nun oy oranı yüzde 47’nin üzerinde, Erdoğan’ın oy oranı da yüzde 46’larda. Bu rakamlar henüz tam olarak tablonun görünmesi açısından yeterli değil. 

Genel tablo da siyasi tablo da değişecek

Ben size birkaç çarpıcı örnek verebilirim. Yüzlerce sandıktan örnek verebilirim. Yüzde 90 oy aldığımız sandıkları verebilirim ama bunlar gerçek tabloyu göstermeye yetmiyor. Elimize veriler geliyor. Islak imzalı sandık seçim sonuçlarını sistemimize yüklüyoruz. Genel tablo da gerçekten siyasi tablo da değişecek. Cumhurbaşkanı değişecek. Bunu kısa süre içerisinde hep birlikte göreceğiz. Arkadaşlarımızdan istediğimiz tek şey bu manipülasyonların hiçbirine itibar etmesinler. Anadolu Ajansı AKP’nin propaganda başkanlığı gibi çalışıyor.  

İktidarı da Cumhurbaşkanını da göndereceğiz

Bu verilerin hiçbirisine hiç kimse itibar etmesin. Emin olun bütün veriler muhalefet partilerinin ve bizim elimizde var. Tarih değişiyor. İktidarı göndereceğiz, Cumhurbaşkanını göndereceğiz. Lütfen görevli arkadaşlarımız görev yaptıkları sandıkları terk etmesinler. İlçe seçim kurullarındaki arkadaşlarımız görevlerinin başında olsun. Resmin yaklaşık olarak görünür olduğu anda da bütün verileri ayrıntılarıyla sizlerle paylaşacağız. Şu anda paylaşacağımız veriler gerçek resmi yansıtmayabileceği için sizlerle paylaşmıyoruz. Yoksa yüzde 20’nin üzerinde sandık sonuç tutanağı elimizde. Günün ilerleyen saatleri içerisinde bu verileri sizlerle paylaşacağız.

Anadolu Ajansına itibar etmeyin

SORU: Herkes Cumhurbaşkanlığına odaklanmış durumda. Şu tabloda Yeşil Sol Parti'nin durumunu nasıl öngörüyorsunuz?

Bir kez daha altını çiziyorum: Anadolu Ajansı’na itibar etmeyin. Anadolu Ajansı, AKP Genel Merkezinden aldığı verileri paylaşıyor. Emin olun ki kendilerine servis ettikleri biçimde paylaşıyorlar. İtibar etmeyeceğiz. Bizim elimizdeki verilere göre hedeflediğimiz oy oranını da hedeflediğimiz milletvekili sayısını da elde ediyoruz.

14 Mayıs 2023