Vedat Türkali mücadelesiyle, bilinciyle hâlâ omuz başımızda

Eğitim Politikaları, Spor, Kültür ve Sanat Komisyonu Sözcümüz Sevtap Akdağ Karahalı'nın açıklaması:

Ömrünü barış, demokrasi ve özgürlük davasına adamış büyük yazar Vedat Türkali'yi 4 yıl önce bugün yitirdik. Edebiyatın üretken ismi Türkali, Türkiye'de neredeyse bütün yazar ve sanatçıların ödediği bedeli ödemiş, düşünceleri uğruna yıllarını cezaevinde geçirmiş saygın bir kişilikti. 

Musa Anter gibi Cumhuriyet döneminin 'tanığı ve sanığı' olan Türkali, romanları ve senaryolarının yanında her zaman devrimci politikanın içinde aldı. Her süreçte elini taşın altına koyan bir aydın olarak, eski TKP'den DEHAP'a ve oradan da Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) kadar uzanan bir yolda tereddütsüz yürüdü. Açıksözlülüğüyle ve dürüst kişiliğiyle tanınan Türkali, en son günlerine kadar katıldığı her programda, bulunduğu her zeminde Kürt halkının özgürlüğünü ve sosyalist düşünceleri tavizsiz bir şekilde savundu. 

Vedat Türkali, partimiz HDP'nin belleğinde her zaman çok özgün ve saygın bir yer tutmaya devam edecek, her HDP'li onun emeğini, çabasını şükranla anımsayacaktır. HDP, için onun anısını yaşatmak, genç kuşaklara aktarmak bir görevdir. 

"Boşuna çekilmedi bunca acılar" diyordu Vedat Türkali. HDP, dün ve bugün halklarımızın çektiği acılardan aydınlık günlere ulaşmanın bilinç ve pratiğini üretmekte ve yeni bir Türkiye, yeni bir Kürdistan için bütün baskılara karşın yürüyüşünü sürdürmektedir. 

Bu yolda yürürken, Vedat Hoca'nın omzunu hep omuz başımızda gördük. Bugün de hâlâ onun anılarından güç alıyoruz. 

Sevtap Akdağ Karahalı
HDP Eğitim Politikaları, Spor, Kültür ve Sanat Komisyonu Sözcüsü
29 Ağustos 2020